Soru:
Küçük bir ateş yakmak, tutuşabilirliğin tehlikelerini açıklamanın iyi bir yolu mu?
sharptooth
2011-05-23 12:42:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

5 yaşındaki bir çocuğa aseton, beyaz ispirto ve diğer ev tipi çözücülerin bir şekilde onları ele geçirmeyi başarması durumunda oynanmaması gerektiğini nasıl öğretebiliriz?

Bir fikir, avluya herhangi bir yanıcı yapıdan yeterince uzakta, yere bir miktar dökün (tabii ki bitkilerin büyümediği yer), böylece yaklaşık iki fit çapında bir havuz oluşur ve onu ateşe verin, böylece bir çocuk o şiddetli alevi görebilir ve iki kez düşünebilir bunu evin herhangi bir yerinde istiyor.

Bu iyi bir fikir mi? Diğer seçenekler nelerdir?

Beş yanıtlar:
#1
+11
Torben Gundtofte-Bruun
2011-05-23 13:11:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunun çok kötü bir fikir olduğunu düşünüyorum, çünkü bunun tam tersi bir etkiye sahip olması muhtemeldir - korkutucu olmaktan çok havalı - yani aslında çocuğunuza piroteknik öğretiyor olacaksınız. Sonuçta, Hollywood filmlerinin patlamalarla dolu olmasının bir nedeni var. Eminim 5 yaşındaki biri, kapalı alanda ateşle oynamanın mantıklı olup olmadığını anlamaz. Sadece dışarıda yapsa bile ateşle oynamasını gerçekten istiyor musunuz?

Neden özellikle tutuşabilirliği göstermek isteyesiniz? Çözücüler tehlikelidir, ancak yalnızca yanıcı oldukları için değil. Onları yakmak için birkaç öğeye ihtiyacınız var; çözücüler ve ateş . Ancak kendi başlarına tehlikeli olabilirler, ör. yutarak ve eminim bunu göstermeyeceksiniz.

Çocuğunuza çamaşır makinesinden aldığınız deterjanı yememesini söylediniz mi? Aynı yaklaşımı başka herhangi bir tehlikeli malzeme için de kullanabilirsiniz. Kibritler, deterjanlar, herhangi bir sayıdaki ev ve bahçe malzemeleri ve araçları.

Teşvik etmek istediğiniz şeyler için gösterilerin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Ancak cesaret kırmak için, gösteriler pratik ve ters etki yaratabilir ve kendi başlarına potansiyel olarak çok tehlikeli olabilir!

Gerçekten tutuşabilirliği göstermek istiyorsanız, ne zaman yerel itfaiyenize sorun bu tür gösteriler. Bu, çocuğunuzu bu tür şeyleri yalnızca eğitimli uzmanların halletmesi gerektiği ve babanın bile buna cesaret edemeyeceği konusunda eğitmeye yardımcı olur!

yerel itfaiye teşkilatındaki gösteri mükemmel bir fikir!
#2
+3
Hairy
2011-05-23 14:07:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yangınların nasıl söndürüleceğini gösterecek hiçbir şeyin gidilecek yol olmadığını düşünüyorum. Yangının etkilerini görmenin daha iyi bir yol olduğunu düşünüyorum, orman yangınlarına, topluluklara, hayvanlara ve geçim kaynaklarına ne yaptıklarını araştırmak. Söylendiği gibi, ateşin çocuklarda çok hoş olduğu ya da sevmediği için gerçekten olumsuz yanlarına bakıyor olurdum.

Ölümü göstermeyi savunmazdım, ancak yıkımı göstermek caydıracak kadar olumsuz bir görüntü Bence bu bir kez yerleştiğinde, güvenliği getirmenin zamanı geldi. Avustralya'da bir orman yangınının parçası oldum ve korkunçtu. Ben gençken, müştemilatlarımızdan birini ateşe verdim ve inanılmazdı, bazı lastikleri ateşe verdiğim zaman olduğu gibi. yangının yok oluşunu görmek beni biraz farklı bir yola soktu.

+1 Okulda aldığım EN İYİ "kibritlerle oynama" eğitimi okul gezisine gittiğimizde, görünüşte yakınlardaki bir hayvanat bahçesine yavru baykuşları görmeye gittiğimizde oldu, ancak otobüs güzergahı bir eyalet ormanından geçti sadece birkaç hafta önce yangından çıkarılmıştı. Otobüs şoförü yavaşladı, böylece herkes iyi bir görünüm / koku alabildi ve öğretmenlerden biri koridorda ateş ve kükürt dersi verdi. Hayvanat bahçesinde, baykuşları gördükten sonra, ateşten yaralanan geyik ve ayıları da "gördük".
#3
+3
MichaelF
2011-05-23 16:52:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yukarıdakilere katılıyorum, ama bence harika olduğunu düşündüğüm ama aslında sorun olmayan yanan kısmı cezalandırmak yerine, istediğiniz şey çocuğunuza tehlikeli şeylere dokunmamasını veya onlarla oynamamasını öğretmek. Ateş gerçekten istediğiniz noktayı vermeyecek, sanırım, gençken olmadığını biliyorum ve gerçekten yaptığı tek şey bir şeyleri yakmam için bana bir dürtü vermekti. Annem beni garajımızın yakınında yanan bir şey bulduktan sonra bayıldım, en ufak bir şey söylemekten hiç hoşnut değildi.

Burada yapman gereken iki şey var:

  1. Bunun gibi öğeleri çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde ve kilit altında tutun
  2. Onlara iyi bir ders verin, böylece bu şeylerin neden yalnız bırakılması gerektiğini anlamaları için
  3. ol >

    Oğlum belli şeylere dokunulmaması veya oynanmaması gerektiğini biliyor, temizleyici olan veya kilitli lavabo dolabının altındaki hiçbir şeye etrafta bir yetişkin olmadan dokunulmaması gerekiyor. GERÇEKTEN tehlikeli olabilecek her şeyi bodrumda kilitli tutuyorum, yüksek rafa kilitliyorum veya garajda kilitli tutuyorum. Ayrıca onlara dikkat çekmiyorum, bu genellikle bir çocuk rolüne ilgi duymaya başlıyor. ABD'de bu ürünlerin çoğunun üzerinde renkli simgelerle zehir ve tehlikeyi belirten etiketler var, markette oğluma etiketleri not ettim, böylece o etiketlerle eşyalara dokunmamasını bilebilir. Orada, dikkatimizi evde sahip olduğumuz her şeyden uzak tutmak için yaptım ve bazen ona simgelerin hatırlayıp hatırlamadığını görmek için ne anlama geldiğini soruyorum. Şimdiye kadar bunu yaptı.

Mağazadayken ayrıntıları belirtmek akıllıca. Bazı insanlar tehlikeli maddeleri asla "lavabonun altında" değil, her zaman "üst rafta" depolamanın daha güvenli olduğunu düşünür.
Evet, burada da aynı ama maalesef mutfağımızın alanı sınırlı ve gerçekten iyi çocuk korumalı kilitlerimiz var. Ayrıca mutfak kapalıdır, bu nedenle birden fazla güvenlik katmanına sahibiz.
Bunu, özellikle daha mantıklı yangın tavrı için desteklemek. Önerilen senaryodaki sorun yangın değil, sadece çocuklara tehlikeli maddelerden kaçınmayı öğretmemesi gerçeğidir. Yangın güvenliği ayrı ve önemli bir derstir - korkuyu değil kontrolü öğretin.
@MichaelF: bu gerçekten iyi çocuk korumalı kilitlerin gerçekten "gerçekten iyi çocuk korumalı kilitler" olduğundan emin misiniz? Ocak için bazı "güvenlik çevirme düğmeleri" vardı. Oğlumuz (<2 yaş), düğmeleri taktığım gün ocaklardan birini açmıştı. Ve hatırlıyorum ki, ben çocukken, büyükannem, eğer kendisi açamazsa, çocuk korumalı kapağı açmam için bana her zaman ilaç dolu şişeler verdi ... Bazı çocuklar çok hafiftir.
Plastik kilitler için gerçekten tehlikeli hiçbir şeye güvenmiyorum, sadece iznim olmadan kullanılmasını önlemek istediğim şeyler veya atıştırmalıklar.
#4
+1
Darwy
2011-05-23 13:43:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dürüst olmak gerekirse bu kötü bir fikir.

Başlangıç ​​olarak, ona bir şeyleri NASIL yakması gerektiğini gösteriyor - ki bunu 'havalı' bulabilir ve ikinci olarak birçok çözücü ve diğer kimyasallar kalıcı kirleticilerdir - bahçenize hiçbir yere atmak istemediğiniz bir şey.

Torbengb'e katılıyorum; yerel itfaiye teşkilatınızın herhangi bir gösteri olup olmadığını veya oğlunuza yangının tehlikelerini göstermeye istekli olup olmadığını görün.

#5
  0
Tim Post
2011-05-23 23:29:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beni çocukluğuma geri döndürdün.

Kısacası biz ineklerdik. Bilgisayarlar sıkılmaya başladığında, ağır metallerin çoğunu okul laboratuvarımızdan çıkardık ve onlarla potansiyel olarak kör edici şeyler yaptık ve hatta birkaç kez şarapnel kazandık.

Aptal ebeveynlerimiz vardı. .

"Bunu kullanması için babama veya anneme ihtiyacım var" ı öğretmenin en iyi yolu, onlara neler olabileceğini göstermek ve "tüm bu engeli aşarsam ne olacağını" onlara cesaretlendirmekten mutlu olduğunuzu göstermektir Sudaki sodyum "merakı sizi içerdikleri sürece. Bunu çevrimiçi olarak bulabilirsin, yoksa bulurlar :)

Aksi takdirde, çocuk zeki olursa, yine de yapar. Sorunuz göz önüne alındığında, çocuğun zeki olduğundan oldukça eminim.

Genel olarak katılıyorum, ancak 5 yaşındaki çocuklara evi nasıl yakacaklarını öğretmeyi içermeyen pek çok harika şey ve deneyler olduğunu düşünüyorum. :-)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...