Soru:
Başı asılı bir çocuğun uyuması tehlikeli midir?
Peter Olsson
2011-07-09 17:00:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

2 yaşındaki yarı oturup başımız sarkık şekilde uyuduğumuz için hiç endişelenmemiştim. Ancak bugün, hayatın ilerleyen dönemlerinde boyun yaralanmalarına neden olabileceğine dair gerçekten güçlü inançlara sahip bir kişiyle tanıştım.

Bununla ilgili herhangi bir tehlike var mı? Öyleyse, hangi yaş için?

üç yanıtlar:
#1
+4
user896
2011-07-10 05:55:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hayatın ilerleyen dönemlerinde, muhtemelen günlük bir alışkanlık olmadığı sürece. Bazı küçük bebekler, her gün başları tek taraflı uyurlarsa erken boyun sorunları yaşarlar. Bu durumun tıbbi terimini bilmiyorum ama fizyoterapi yapılana kadar diğer tarafın başını çeviremiyorlar. Bir arkadaşının oğlunun başına geldi ve kızımızın sadece sola bakma eğilimini gördüğünde bizi bu konuda uyardı.

Neyse, hiç bütün gece tek taraflı yattınız mı? Yaptım ve uyandığımda gerçekten acı verici.

Seyahat ediyorsanız, arabada, trende, uçakta, otobüste, uyku pozisyonunun olmadığı herhangi bir yerde, o zaman fazla seçeneğiniz yok . En kötü ihtimalle boyun ağrısıyla uyanabilir. Ama evdeysen, televizyonun karşısındaysan ya da herhangi bir şey, onu yatağına yatır. Başından itibaren ona iyi uyku alışkanlıkları kazandırın.

Doğru - her gün başınızın bir tarafında uyursanız ne olur, bir taraftaki kaslar ve tendonlar diğer taraftakilerden daha kısa olur. Neyse ki terapi oldukça basit ve acısız - sadece can sıkıcı.
Bilginize: Bu durumun tıbbi adı tortikollistir.
#2
+3
Torben Gundtofte-Bruun
2011-07-10 00:22:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fizyoterapist eşime bunu sordum. Herhangi bir çalışmadan haberi olmadığını söyledi. Her halükarda, kendi başına ölümcül olmayabilir, ancak yine de, eğer hiçbir şey değilse, o zaman rahatlık nedenleriyle kaçınılmalıdır.

#3
+2
Hairy
2011-07-12 17:39:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buradaki ana sorunum, araba sürerken içlerinden birinin başı sarkık şekilde uykuya dalması. Bununla ilgili olası bir bilimsel araştırma olmadığını biliyorum, ama bunun nefes almalarına engel olacağından endişeleniyorum, bu yüzden her zaman, her zaman başlarının üzerinden uzanıp sağlarız. Şimdi başlarını güvenle ve rahatça dinleyebilmeleri için yanlarında minderler olan koltuklar bile satın aldık. Burada boyunlarına zarar verecek 'osteopatik' bir gerekçe var mı bilmiyorum ama bu beni endişelendiriyor.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...