Soru:
Çocuklarımı hangi yaşta bir (İtalyan) operasına götürmem uygundur?
Tom Burger
2011-05-11 02:23:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çocuklarımı operaya götürmek istiyorum. Bununla birlikte, çoğu opera şovu orijinal dildedir (çoğunlukla İtalyanca). Bununla ilgili deneyiminiz var mı?

Çocuklar hikayeyi dili anlamadan takip ediyorlar mı? Erken okuyucuların (6 yaş) dikkati altyazı pankartları tarafından rahatsız edilmiyor mu? Başlamak için önerilen herhangi bir parça mı? Herkes denedi mi?

Benim de düşündüğüm bir soruyu sormak için +1 :)
Hepinize bu pratik ipuçları için teşekkürler, ancak orijinal soruda bahsetmediğim bir karmaşa daha eklememe izin verin: Anadili İngilizce değil ve ABD'de değiliz. Orta Avrupa'da, Çek Cumhuriyeti'nde yaşıyoruz ve kesinlikle Çek dilinde bazı iyi operalarımız var, çocuklar için erişilebilir (Dvorak, Smetana), ama kesinlikle İtalyan operaları temellere ait ... İşte soru ...
Dört yanıtlar:
#1
+5
Lennart Regebro
2011-05-11 10:37:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hikayeyi takip edemiyorum . :-)

Yine de asıl sorun hareketsiz oturmak ve sessiz kalmaktır. Çocuk bunu gerektiği kadar yapabildiğinde, sorun olmayacaktır. Diğer çocuklar için, bazı konser salonlarında aslında çocuklar için konserler vardır, bu da temelde çocukların koltuklara atlamasına izin verilen popüler klasik müzik (ve bazen operalardan gelen iyi parçalar) anlamına gelir. Onlara bir göz atın.

Tiyatro, operayı görmek için tek yer değil. DVD'ler alıyoruz ve küçük adamım filme uygun davranıyor, patlamış mısır yiyor, her neyse. Elbette, bu birkaç ay boyunca sonsuz bir döngüde Phantom'u dinlerken takılıp kalmanın yan etkisine sahip olabilir ...
@HedgeMage: Ah, kesinlikle, ama soru onları operaya götürmekti. Ve sonsuz döngüler her şeyde olabilir. :-)
Zaman zaman klasik çizgi filmlerle (Bugs Bunny, vb.) Birlikte klasik müzik yapan yerel bir açık hava konser salonumuz var. Bir yetişkin olarak hoşuma gitti ve oğlumu oraya götürmek için sabırsızlanıyorum! Yaz aylarında kesinlikle tüm açık hava mekanlarına göz kulak olun.
Ahh, ilk sorguyu yanlış okudum, altyazıları gördüm ve televizyonu varsaydım.
Baleyle ilgili bazı güzel deneyimlerimiz var. Çocuklar oturup yaklaşık 2 saat boyunca izleyip dinleyebilirler. Klasik müzik konseri ile o kadar kolay olmadı (görsel kısmı eksik olduğu için).
#2
+3
HedgeMage
2011-05-11 05:49:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

8 yaşındaki bir opera meraklısı ... en az bir buçuk yıldır. En sevdikleri The Phantom of the Opera ve Les Miserables'ın ilk yarısı.

Bence her ikisinin de ortak noktası, hikayelerin çocuklar için çok erişilebilir olması: Hayalet bir hayalet hikayesi, oldukça basit ; Les Mis (her neyse, ilk yarısı) drama yüklü bir senaryoda büyüyen küçük bir kız hakkında.

Çocukların iyi (ve karmaşık) müziğe nasıl tepki verdiklerine bakılmaksızın kelimeleri anlarlarsa ya da kelimeleri anlarlarsa, ancak gerçek bir hayranı kasmak, tüm deneyimi yaşamalarını gerektirir - ve bu, gerçekten huysuzlayabilecekleri bir hikaye çizgisi anlamına gelir. Çoğu altı yaşındaki çocuk, altyazıları hızlı bir şekilde okuyacak kadar hızlı veya akıcı bir şekilde okumaz ve aynı zamanda hikayede geçen her şeyi anlar.

Kullanmak yerine yabancı bir dilde bir opera, İngilizceden bazılarıyla başlamayı düşünün ve sonra çocuğunuz hayran olduktan sonra, bu motivasyonu başka şeyleri tanıtmaya başlamak için temel olarak kullanın.

Ne I çocuklara uygun olay örgüleriyle birkaç tane daha iyi İngilizce opera verilmez!

Opera olmadığını biliyorum ama Shakespeare'e ne dersiniz? * Bir Yaz Gecesi Rüyası * gibi oyunlar oldukça erişilebilir olmalı ve hatta "modern" versiyonlarda mevcut olmalıdır - Romeo ve Juliet de.
Pek çok müzikal yaptık, ama "normal" bir sahne oyunu ile opera arasında büyük bir fark olduğunu düşünüyorum. Opera'yı çocuklar için yetişkin müzik ve tiyatro arasında harika bir köprü yapan şeylerden biri de ses ve hikaye kombinasyonunun çocuklar için * çok * doğal olmasıdır. Bunun olmasını görmek için Loony Tunes veya Tom ve Jerry'yi izleyin / dinleyin.
The Phantom of the Opera ve Les Miserables opera değil müzikaldir. Takip etmeleri çok daha kolay.
Neyse ki biz Çek'iz ve Çekçe'de bazı iyi operalar var :-) Ama elbette eserlerin çoğu İtalyanca.
Müzikaller ve operalar çılgınca farklı renklere sahip atlardır ve karıştırılmamalıdır.
Gilbert ve Sullivan operetleri sayılır mı? Bunlara çok fazla girdim, ama ergenlik dönemimin sonlarına kadar değil. Bunu daha önce takdir edeceğimi sanma. (OTOH, küçük kız kardeşim 8 yaşından beri heyecanımı takip ediyor ...)
#3
+1
cwallenpoole
2011-05-12 12:02:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Buna 1 diyerek başlayacağım. Yalnızca 4 yaşından küçük çocuklarım var, bu yüzden onlara tehlikeli bir şeye girmenin yeni yollarını bulmak için kaçmadan düzgün bir film izletebilirsem şanslıyım / yıkıcı (yemin ederim, bir gün bir yaşındaki çocuğumu buzdolabının kenarına iterken bulacağım). 2. Radyoda klasik dinliyorlarsa şanslıyım. Ebeveyn olarak deneyimlerimden değil, eğitimli bir müzisyen olarak aşağıdaki ifadeleri yapıyorum.

Operettalarla başlamayı düşündünüz mü? Gilbert ve Sullivan, bir bütün olarak, "müzikalite" açısından Bel Canto tarzındaki operalarla karşılaştırılabilir ve çok daha erişilebilir durumdalar (Turandot'un Mikado kadar anlaşılması kolay olan her yerde olduğunu iddia etmeye cesaret ediyorum).

Bundan sonra yerel şirketlere bakmanızı öneririm. Yaşadığım şehirde yılda belki birkaç opera yapan bir grup tanıyorum. Küçük, gönüllü kuruluşların bunları sunma olasılığı büyük şirketlerden çok daha fazladır - daha büyük şirketler genellikle bunu kaba olarak görür.

Opera filmleri hakkında bazı güzel şeyler duydum. Babamın Don Giovanni'nin bir versiyonuna özellikle düşkün olduğunu hatırlıyorum. Bu, gerçek sahne prodüksiyonlarına geçmenin kolay bir yolu olarak beni etkiliyor.

Ayrıca Abbado by Hermann Prey ve Teresa Berganza ile birlikte şiddetle tavsiye edilen harika bir Barbiere di Siviglia var: http://www.amazon.com/Rossini-Barbiere-Siviglia-Hermann-Prey/dp/B0007P0LOS/ref=sr_1_2?ie= UTF8 & qid = 1305617195 & sr = 1-2-catcorr
#4
  0
Corvus Melori
2011-06-19 10:43:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Met Opera'da yerel sinema salonlarında opera gösterileri var. Met Opera web sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Kıvranan bir çocuğu sinemadan çıkarmak sinemadan daha kolay (ve daha ucuz) olabilir. Hiçbir şey değilse bile, çocuğunuzun hikayenin bir kısmını kavrayacak kadar büyük olup olmadığını görmenin ucuz bir yolu olabilir, tek başına oyunculukla bile olsa.

Bunu biliyorum ve eşimle birkaç kez katıldık. Ama biz Orta Avrupa'dayız, bu yüzden bizim için akşam 19: 30'da başlayan etkinlik. Anlıyorum, soruda bundan bahsetmeyi unuttum :-)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...