Soru:
Yeni yürümeye başlayan bir çocuğu dokulu yiyeceklere nasıl geçiririm?
user420
2011-07-22 22:17:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

10 aylık çocuğum yeni tatları denerken herhangi bir sorun yaşamıyor gibi görünüyor. Ancak, dokusu olan yiyecekleri (yani tamamen püre haline getirilmemiş yiyecekleri) denemek konusunda aşırı seçici hale geldi. Çeşitli bebek tahılları yiyor, bu yüzden sorunun birden fazla dokuyu birleştiren yiyeceklerle ilgili olabileceğinden şüpheleniyorum.

Parçacıklar içeren her şey, ister pişmiş havuç parçaları, ister çilek dilimleri olsun, ister küçük makarna parçaları da bize aynı sonuçları verir: ilk lokmayı yer ama hemen bize şüpheyle bakar. İkinci ısırık bir surat yapıp sonra tükürür ve sonra biz farklı bir yiyeceğe geçene kadar daha fazla yemeyi reddeder.

Dikkate değer istisna, yapabileceği yiyecekler gibi görünüyor. tost parçaları, graham krakerleri, krepler veya ekmekli tavuk kanadı / bonfile parçaları gibi yumruğunu kavrayın. Bunların hepsini oldukça mutlu bir şekilde yiyecektir. Bununla birlikte, yumruk büyüklüğündeki yiyecekler için seçeneklerimiz sınırlıdır çünkü boğulma tehlikeleriyle ilgileniyoruz.

Çeşitli kıvamı olan yiyecekleri yeme konusunda rahat etmesine nasıl yardımcı olabilirim?

[Baby Led Weaning] (http://www.babyledweaning.com/) tekniği bunun için faydalıdır. Parmak yiyecekleri boğması konusunda endişelenmeyin, eğer böyle hissettiğinde onları ağzına koymasına izin verirseniz, çiğnemeye ve yutmaya başlamadan önce ağzını temizlemeyi (yani tükürmeyi) öğrenecektir. - bu normaldir ve boğulmayı önlemeye yardımcı olur. Orada hemen yanında oturuyorsanız ve onu küçük ve sert bir şeyle (fındık veya zeytin gibi) beslemiyorsanız, boğulma konusunda endişelenmenize gerek yok.
Iki yanıtlar:
#1
+7
Aarthi
2011-07-23 00:12:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Babycenter şu tavsiyeyi sunuyor:

Çocuk doktoru, bazı bebeklerin katı yiyeceklerin yapısına alışması için biraz zaman alıyor ve 1 yaşına kadar bunun normal olduğunu söylüyor Tanya Remer Altmann [...]

Bebeklerin ilk seferinde - veya ilk defalarda - anne sütü dışında başka yiyecekler deneyimlemesinin normal olduğunu unutmayın. , formül veya sıvı püreler. Bu nedenle, gelişimsel olarak hazır bebeklere, özellikle sebze gibi sağlıklı olanlara farklı yiyecekler sunmaya devam etmek önemlidir.

"Çocuğunuz bundan hoşlanmıyorsa, bir düzine kez daha verin" diyor. "Bu kadar uzun sürebilir."

Altmann, bebeğinizin ağzında kolayca eriyen şişirilmiş pirinç gevreğini ilk parmak maması olarak önerir. Veya en sevdiği sebzeyi çok yumuşak olana kadar buharda pişirin ve küçük parçalara ayırın. Veya yumuşak pişmiş bezelye ve küçük ekmek parçaları verin.

Dokular da tıpkı tatlar gibi alışmaya başlar. Altmann, "Çocuklar genellikle avokadonun dokusunu sevmezler, ancak tadı onu kazanır" diyor.

Bebeğiniz parmak yiyeceklerin dokularına duyarlıysa, oyununda farklı dokuları deneyimlemesine izin verin. - Tüyler, engebeli bir top veya pişmiş erişte ile deney yapın, diyor Altmann. Oyun zamanında yeni hislere alışmak onu alışılmadık yemek dokularına daha açık hale getirebilir.

Babycenter ayrıca diyetine daha fazla elle yenen yiyecekler eklemeyi de öneriyor, örneğin:

 • O şeklinde kızarmış yulaf gevreği veya diğer düşük şekerli tahıllar
 • Hafif kızartılmış ekmek veya simit (ekstra vitamin için sebze püresi ile sürülmüş)
 • Küçük parçalar halinde muz veya mango, erik, armut, şeftali, kavun veya çekirdeksiz karpuz gibi diğer çok olgun soyulmuş ve çekirdeksiz meyveler
 • Küçük tofu küpleri
 • İyi pişmiş makarna spiralleri, parçalara bölünmüş
 • Çok küçük parça peynir
 • Kıyılmış haşlanmış yumurta
 • Ayrı kuru üzüm, kesilmiş kuru kayısı veya haşlanmış kuru erik
 • Havuç, bezelye, kabak, patates veya tatlı patates gibi iyi pişirilmiş küçük sebzeler
 • Küçük, iyi pişmiş brokoli veya karnabahar "ağaçları"
 • Bezelye büyüklüğünde pişmiş tavuk parçaları veya diğer yumuşak etler
 • Küçük parçalara ayrılmış pirinç kekleri veya krakerler

Görünüşe göre bu, nadir görülen bir sorun değil; TheBump'ta bu deneyimle ilgili bütün bir ileti dizisi var.

Aarthi'nin küçük ve yumuşak yiyecekler listesi mükemmel. Bunu da yapıyoruz ve iyi çalışıyor. Çocuğun yemeğini ** kapmasına ** izin vererek, ağzına girmeden önce ellerindeki dokuya aşina olur (bazen dağınık olmasına rağmen).
Etli soslu makarnayı dördüncü veya beşinci kez denedikten sonra (en çok) şikayet etmeden yemeye başladı. Şimdi, denediğimiz 3. aşama kavanozlu yiyecekleri sorunsuz bir şekilde yiyor gibi görünüyor. Sebat ödedi!
#2
+2
Marie Hendrix
2011-07-26 05:48:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birden fazla doku ile daha fazla zorluk çeken duyu sistemlerine sahip birçok çocuk var. Bazen daha fazla maruz kalmaya ihtiyaç duyarlar ve bazen bu bile uyum sağlamalarına yardımcı olmak için yeterli değildir. Farklı çocuklar için farklı stratejiler işe yarar. Aarthi'nin önerileri MÜKEMMEL! Yemekleri keşfederken yaşadığım keyifli deneyimleri kritik buluyorum. Belki de ekmeğini, içinde bitler veya çok küçük parçalar bulunan daha kremalı yiyeceklere batırmaya teşvik etmek, toleransını artırabilir. Ayrıca, tercih ettikleri yiyeceklere yavaş yavaş doku eklemek bazı çocuklar için işe yarar. Örneğin, çok küçük kraker parçalarını puding veya yoğurda ufalamak. En iyisi iyi kabul edildikten sonra kırıntıların boyutu kademeli olarak artırılabilir. Birden fazla doku daha rafine oral motor beceriler gerektirir, bu yüzden denemeye devam edin ve yolculuğun tadını çıkarın!Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...