Soru:
Kozmik radyasyon hamile bir uçak yolcusu için endişe kaynağı mıdır?
pixelfreak
2011-07-19 04:13:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir yerlerde hava yoluyla seyahat ederken güneşten gelen göz ardı edilemeyecek miktarda radyasyona maruz kaldığınızı okudum. Bu, doğmamış bir çocuğun hassas DNA'sını etkiler mi ?!

Dört yanıtlar:
#1
+14
Torben Gundtofte-Bruun
2011-07-19 12:51:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uçuş ekibi, sık uçan yolcu veya güneş fırtınası olmadıkça, radyasyon önemli bir sorun değildir. Radyasyon genel olarak uzaydan gelir ve önemli ölçüde güneşten gelir, bu nedenle bir gece uçuşu hemen hemen aynı radyasyon düzeyine sahiptir.

Doktorlar, uçuş sırasında radyasyon risklerinden endişe duyan hamile kadınlara normal güneş koşulları altında gündelik seyahatler için doğrudan zarar görme riski kozmik radyasyon ihmal edilebilir. ... Doz limitleri [FAA tarafından oluşturulan risk tablolarına göre] gerçek zararın gösterildiği seviyelerin oldukça altında belirlenmiştir.

kaynak: Gebelikte Uçuş Sırasında Radyasyona Maruz Kalma (PDF), Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji.

Bu sayfa bulduğum uçuş sırasında radyasyon endişeleriyle ilgili en iyi Q&A'yı içerir . (Özet: Genellikle güvenlidir.)

Uçağınızın ne kadar radyasyon getireceğini belirlemek için bu çevrimiçi hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Size biraz bakış açısı kazandırmak için, bu tablo ( işte başka bir), ABD genelinde bir uçuşun size yalnızca 40 mikroevert getirdiğini göstermektedir ki bu, EPA tarafından önerilen yıllık sınırın 25'te biridir. veya zemindeki bir günlük arka plan radyasyonundan sadece birkaç kat fazla. Yani yılda 25 kez uçarsanız, yine de güvenli sınırlar içindesiniz.

Önemli güvenlik istisnası:

Radyasyon seviyeleri, güneş atmosferindeki bozuklukların neden olduğu elektromanyetik radyasyon patlamaları olan güneş patlamaları sırasında çok daha yüksek olabilir . Neyse ki, güneş patlamaları nadirdir ve sadece kısa bir süre dayanır. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi web sitesinde güneş radyasyonu fırtınası uyarıları yayınlar. Bazı uzmanlar, hamile kadınların uçmadan önce bölgeyi kontrol etmelerini ve bir fırtına bekleniyorsa seyahatlerini bir veya iki gün ertelemelerini tavsiye ediyor.

kaynak: babycenter.com

Ancak Q&A'ya göre güneş patlamaları bile o kadar tehlikeli değil yukarıda bağlantısı verilen sayfa:

Bazı ölçümler, uçuş sırasında olağan maruziyetin 100 katı kadar tahmini maruziyete sahiptir, bu da maruz kalmanızı birçok tanısal radyolojik prosedürden kaynaklanan düşük seviyeli maruziyet aralığına getirir. Bu maruz kalma bile, doğum kusurları veya düşük yapma riskinizi artırmaz . Bu, hamileliğe başladıklarında tüm sağlıklı kadınlar için doğum kusurları için% 3 ve düşük için% 15'tir.

#2
+6
Kibbee
2011-07-25 05:36:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu radyasyon tablosu, bilim adamları tarafından yapılmamış olsa da, çeşitli kaynaklardan ne kadar radyasyon gelebileceğinin özünü anlamanıza yardımcı olabilir. İlk bölümde bir uçak uçuşunun olduğuna dikkat edin. Korkunç görünmesini sağlayan çok sayıda karesi var. Bununla birlikte, ikinci bölümde, "bir yıl boyunca tuğla, taş veya beton bir binada yaşamanın, bir uçak yolculuğunun sağladığı radyasyonun neredeyse iki katı radyasyon verdiğini fark edeceksiniz. Ve milyonlarca (milyarlarca?) İnsan beton apartmanlarda yaşıyor. sağlıklı çocuk yetiştirmede sorun yaşamazsınız. Umarım bu sizi rahatlatır.

Bu çok ilginç bir tablo! +1 Teşekkürler! Şimdi tuğla / betonun neden radyasyon sızdırdığını merak ediyorum.
Feragatname beni çıldırtıyor: "Radyasyon güvenliği prosedürlerini internet PNG görüntüsüne dayandırıyorsanız ve işler ters giderse, kendinizden başka suçlayacak kimse yok."
Tuğlalar, tüm dünyada doğal olarak bulunan çok az miktarda radyoaktif element içerir. Kendinizi bir ev gibi onlarla çevrelemek, maruz kalmanızı biraz artırır.
Bunun bilim adamları tarafından yapılmadığına dair feragatname yanıltıcıdır. Grafik, radyasyon dozları üzerine mevcut bilim kullanılarak yapılmıştır, ancak grafik resmi bir bilimsel akran değerlendirmesi sürecinden geçmemiştir.
#3
+3
user420
2011-07-19 04:41:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Makul miktarda hava yolculuğu söz konusu olduğunda, radyasyon seviyeleri endişe yaratmayacak kadar düşüktür ( Mayo Clinic uyarınca):

Uçuş sırasında hava basıncının biraz düşmesi Kanınızdaki oksijen miktarını azaltın, ancak sağlıklıysanız bu muhtemelen sorunlara neden olmaz. Benzer şekilde, yüksek irtifalarda hava yolculuğu ile ilişkili radyasyona maruz kalmanın çoğu iş veya tatil amaçlı gezgin için sorunlu olduğu düşünülmemektedir. Bununla birlikte, sık uçanlar için bir uyarı var. Pilotlar, uçuş görevlileri ve sık sık uçan diğerleri, hamilelik sırasında güvenli kabul edilenden daha fazla radyasyona maruz kalabilir. Hamileliğiniz sırasında sık sık uçmanız gerekiyorsa, bunu sağlık uzmanınızla görüşün. Hamilelik sırasında toplam uçuş sürenizi sınırlayabilir.

Hamileyken uçmadan önce daima doktorunuza danışın. Birçok doktor hamile annelere 36 hafta sonra uçmamalarını söyleyecektir.

Düşük yapma veya uçuşla ilgili komplikasyon riskleri 14. ve 28. haftalar arasında en düşüktür. İlk üç aylık sabah bulantısı ve diğer gebelik semptomları sırasında uçmayı özellikle rahatsız edici hale getirebilir.

#4
+3
Hairy
2011-07-19 11:54:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Havayolları belirli bir miktardan sonra uçmanıza izin vermez ve bu, havayoluna göre değişir. 34 haftada bir uçuştan çekildik, bu yüzden herhangi bir yerden bir uçuş rezervasyonu yapmadan önce havayoluyla iletişime geçmenizi tavsiye ederim; seyahat acenteleri hamile olup olmadığınızı sormayacaktır.

Hamilelik ve hava yolculuğu ile ilgili çalışmaların çoğu kadın uçuş görevlileri üzerinde yapılmıştır. Bir çalışma, ilk üç aylık dönemde düşüklerde hafif bir artış olduğunu gösterdi, ancak bu, daha fazla saat çalışmış uçuş görevlileri içindi.

Diğer araştırmalar uçuş sırasında radyasyondan endişe duyuyordu. Bunun ayrıca potansiyel sorunlarda hafif bir artışa sahip olduğu da gösterilmiştir. Ancak, bu sorunlar daha çok havada geçirilen süre, uçulan rota ve diğer uçuş olaylarıyla ilgiliydi.

Yerde çok az radyasyon var ve denize ne kadar yakınsanız aşağı iniyor. -seviye. Uçarken ve jet 33.000 fitte (10.000 metre) seyir halindeyken, radyasyona maruz kalma seviyesi deniz seviyesinin 35 katıdır. Jet, kıtalararası uçuşlarda görülen seyir yükseklikleri olan 39.000 feet'e (13.000 metre) ulaştığında 64 kez. Bu endişe verici görünebilir, ancak aslında ara sıra uçan bir pilot için bu düzeyde maruz kalma hala tamamen güvenlidir.

Sektörde çalışan pek çok genç kadın ve bu süre zarfında, bazıları farkına bile varmadan uçuyorlar. Bebeklerinin olumsuz etkilendiğine dair gerçek bilimsel kanıtların olmaması biraz güven vericidir. Bununla birlikte, Avrupa'da, Amerika Birleşik Devletleri'nde olmasa da, hava ekipleri radyasyon işçileri olarak sınıflandırılıyor ve maruziyet seviyeleri izleniyor.

Bulduğum diğer bazı noktalar:

• Aşırı uçuştan kaçının. Zor ve hızlı sayılar olmamasına rağmen. Daha yüksek düşük oranlarına sahip uçuş görevlileri ayda ortalama 74 saat uçtu.

• Gebelik trombojenik bir durumdur. Bunun anlamı, hamileyken bir kadının tromboz geliştirme riskinin artmasıdır. Bu kanıtlanmış bir gerçektir.

Bu, konuyla ilgili bilimsel bir çalışmadır. Bu kapağı baştan sona okumadım, ancak gerçek gerçekler ve rakamlar istiyorsanız, burada olacağına eminim.

Uçuş sırasında uçuş sırasında radyasyona maruz kalma

Ancak özette dikkate değer bir paragraf var:

Doktorlar, normal şartlar altında gündelik seyahatler için, uçuş sırasında radyasyon risklerinden endişe duyan hamile kadınları temin edebilir. Güneş koşullarında, kozmik radyasyondan doğrudan zarar görme riski ihmal edilebilir düzeydedir. Bununla birlikte, bazı güneş enerjili parçacık olayları sırasında, uçak irtifalarındaki doz oranları, normalden önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Bu nadir olaylar sırasında, hamile bir kadına Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi Uzay Çevre Merkezi web sitesini kontrol etmesi ve en yüksek doz dönemi geçene kadar seyahatini kısa bir ertelemeyi düşünmesi tavsiye edilmelidir.

Son bir not (ve bu benden), ikizler taşıyorsanız, daha erken doğdukları için 30 haftayı aşkın herhangi bir aşamada seyahat etmekten endişeleneceğim. Sadece akılda tutulması gereken bir şey. Oldukça yoğun bir şekilde uçuyorum ve eşim ve çocuklarım her zaman nerede olursam olayım, ellerinden geldiğince bana katıldılar. O birçok kez hamile kaldı ve ihtiyacınız olan önlemleri aldığınız sürece (daha fazla egzersiz, daha fazla sıvı vb.) Harika olacaksınız.

Trombozdan bahsetmek için +1. Ne kadar uzakta olduğuna bağlı olarak, bu, soruyu soranın radyasyondan daha çok endişelenmesi gereken bir şeydir.
Havayollarının, uçuş ortasında doğum riski nedeniyle hamile kadınların uçmasına izin vermediği unutulmamalıdır. Acil iniş, havayolu için önemli bir maliyet olacaktır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...