Soru:
Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun laktoz intoleransı olup olmadığını nasıl anlarsınız?
bwarner
2011-05-11 22:39:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kızımız, büyüdükçe çeşitli sofralık yiyeceklerle yaklaşık 1 yaşına kadar emzirildi. Bu süre zarfında ara sıra deri döküntüleri yaşardı, ancak bunu pek düşünmemiştik.

1 yaşına geldiğinde tam yağlı süt ve normal dengeli beslenmeye başladık. O zamandan beri 6 ay içinde, ayda ortalama bir kulak enfeksiyonu yaşıyor ve kronik olarak kuru bir cilde sahip.

Kulak tüpleri var ama düzenli kulak enfeksiyonları olmaya devam ediyor. Şimdi doktorları geniz etinin alınmasını tavsiye ediyor. Buna geçmeden önce, hem cilt sorununun hem de kulak enfeksiyonlarının alerjik reaksiyonlar olabileceğini düşünmek istiyoruz. En olası alerji süt ürünleri gibi görünüyor. Ona soya sütü vermeye başladık ve o zamandan beri başka bir kulak enfeksiyonu geçirdi. Ancak süt ürünlerini diyetinden tamamen çıkarmayı denemedik (çünkü bunu yapmak çok zor!)

Süt ürünlerine tepki verip vermediğini anlamanın güvenilir bir yolu var mı? Bir süre süt ürünlerini diyetinden tamamen çıkarabilmiş olsaydık, cilt sorunlarının ve kulak enfeksiyonlarının tamamen ortadan kalkmasını beklemeli miydik (süt ürünlerine bir tepki olduklarını varsayarak)?

Güncelleme : Kızımızı yaklaşık bir aydır süt ürünleri tüketmiyorduk. Derisi hemen hemen aynıydı ve her zamanki aylık kulak enfeksiyonu kaptı. Süt ürünleri ile bir sorunu olmadığına artık oldukça eminiz. Bunu doğrulamak için, süt ürünlerini diyetine yoğun bir şekilde yeniden dahil etmeyi planlıyoruz. Bu noktada dikkate değer bir değişiklik olmayacağını varsayarsak, onun iyi olduğunu varsayacağız.

Çocuk doktorunuza açıkça laktoz intoleransını sordunuz mu? Tepki neydi?
@torben Elimizde var ve bunun iyi bir olasılık olduğunu söyledi, ancak süt ürünlerini tamamen ortadan kaldırmak dışında teorinin nasıl test edileceğine dair herhangi bir önerisi yoktu.
Süt ürünlerinden sonra boğazında çok fazla balgam var gibi görünen ve bunun bir tür laktoz intoleransı olduğunu düşünen biri var; Cevapla çok ilgilendiğim için bunu eklemek için soruyu düzenleyebilir miyim?
@Hairy Muhtemelen kendi sorunuzu sormak daha mantıklıdır, bu şekilde yanıtlar / yorumlar olduğunda pinglenirsiniz. Bu sitenin kurallarına aşina değilim, ancak "Bu bir laktoz intoleransının işareti mi" diye sorabilir ve durumunuzu açıklayabilirsiniz.
Dört yanıtlar:
#1
+7
Roy Dictus
2011-05-12 12:55:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Her iki çocuğumda da bir tür laktoz intoleransı var. Ne zaman süt içtiklerinde hafif bir kızarıklık geliştirirler. Sütü birkaç günlüğüne alın ve kızarıklık gider.

Şimdilik soya ve pirinç bazlı alternatiflere geçtik ve görmeleri için çocuklara birkaç ayda bir biraz süt vermeye çalışıyoruz. Yardımcı olursa.

Beş yaşındaki en büyüğümüz artık daha az kızarıklık belirtisi gösterirken, neredeyse iki yaşındaki en genç her seferinde tepki veriyor.

Umarım bu yardımcı olur, Roy

#2
+2
Mark
2014-03-31 14:16:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Laktoz intoleransını süt alerjisinden ayırt etmek önemlidir.

Laktoz intoleransı, vücut laktozu sindirme yeteneğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Laktoz intoleransı olan biri, laktozsuz süt ürünlerini (sert peynirler dahil) sorunsuz bir şekilde tüketebilir; Laktoz içeren süt ürünleri mide-bağırsak rahatsızlığına neden olur, ancak başka bir soruna yol açmaz.

Öte yandan, süt alerjisi olan bir kişi süt ürünlerini hiç tüketemeyecektir. Süt alerjisinin semptomları, döküntü veya ağız kaşıntısından anafilaktik şoka kadar değişen tipik alerji semptomlarıdır.

Küçük çocuklarda laktoz intoleransı nadirdir. Laktoz intoleransının normal olduğu popülasyonlar arasında, beş ila yedi yaş civarında gelişir; Avrupalılar ve süt ürünlerinin tarihsel olarak diyetin büyük bir parçası olduğu diğer gruplar arasında, yetişkinlikte de gelişiyor.

#3
+1
Jim McKeeth
2011-05-13 05:50:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benim de laktoz intoleransı olan çocuklarım oldu. Çoğu insanın farkına vardığından daha yaygındır ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir (en yaygın olanları sadece kızarıklıklar ve kulak enfeksiyonları değil).

İki yol:

  1. Süt ürünlerini kısa bir süre için tamamen ortadan kaldırın - yapmak mümkündür.
  2. Onları bir alerji uzmanına götürün ve test ettirin.

Ortadan kaldırdık Çocuklarımızın diyetindeki tüm süt ürünleri ve kulak enfeksiyonları gitti. Aslında kronik kulak enfeksiyonlarını tedavi etmede büyük başarı elde ettiğimiz bir Kiropraktörün tavsiyesi üzerine oldu. Süt ürünlerini ortadan kaldırırken kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için yerel bir Kiropraktör (küçük çocukları tedavi eden bir tane bulun) bulmanızı öneririm.

#4
+1
chego
2011-05-14 01:49:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aynı şey, süt proteini ile uğraşmamız dışında, yani laktozsuz süt bile yok. 2 yaşındaki çocuğumun karnında kızarıklık ve burun akıntısı oluyor, bu da kulak enfeksiyonu anlamına geliyor. Süt, peynir, yoğurt vb. Olmaması kulak enfeksiyonu anlamına gelmez.

Ayrıca soya da çok yaygın bir alerjidir, bu nedenle karar vermeye çalışırken soya ürünlerinden de kaçınırım.

Bir şey daha - onu pirinç sütü ile başlatırsanız, içinde oldukça fazla şeker vardır, bu yüzden iyi bir diş fırçalama programına başladığınızdan emin olun. Yapmadık ve şu anda çürüme belirtileri gösteriyor.

Bunun sadece laktoz değil süt proteini olduğunu nasıl belirlediniz?
Süt proteini genellikle tüketimden sonra alerjik reaksiyon veren süt alerjisi ile ilişkilidir. Laktoz intoleransı olan bir kişinin süt tüketebildiği ancak alerjik reaksiyonlar alamadığı, bunun yerine gaz veya ishal gibi mide problemleri olan yerler.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...