Soru:
Tatil için yarı zamanlı bir dadı ödüyor musunuz?
screenglow
2011-06-18 07:40:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Haftada 3 gün yarı zamanlı bir dadımız var ve genellikle ona ayın 12 günü için nakit ödüyoruz. Ailemiz, hizmetlerinin gerekmeyeceği 2 hafta tatile gidiyor ve biz de bu 2 hafta için ona ödeme yapmamızın beklenip beklenmediğini merak ediyoruz.

İyi bir dadının değerini asla küçümseme. Onları mutlu etmek ve sizin için uygun hale getirmek için gereken tek şey fazladan birkaç dolarsa, o zaman yapardım.
Tatilinizden döndüğünüzde hala bir dadınız olsun istiyor musunuz? Ona ödeme yapmazsanız, başka bir aile bulmanın kesinlikle uygun olduğunu düşünecektir.
Dört yanıtlar:
#1
+7
nGinius
2011-06-18 21:24:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Duruma göre değişir:

  • En önemlisi, neyi kabul ettiniz?
  • Tatil ücreti beklentisi var mı?
  • Komşularınız / arkadaşlarınız ne yapıyor?
  • Ülkenizin yasaları nelerdir?
  • Dadınızı ne kadar seviyorsunuz?
  • Tatil sırasında başka bir işveren aramamaları için ödeme yapmaya devam etmek isteyebileceğiniz bir neden var mı?

Dadılarına tatillerde 1/2 maaş ödeyen ve tatillerde dadılarını yanlarında getiren bazı insanlar tanıyorum. İnsanların tatillerde tam maaş aldığını da biliyorum, ancak bu genellikle tam zamanlı çalışma içindir.

Sonunda, doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi yapmalısınız. Dadınıza güvenmeniz ve iyi bir ilişki sürdürmeniz gerekir. Muhtemelen her kuruşuna ve daha fazlasına değerler.

Başka bir yerde antrenman yapmanızı ve onlarla konuşmanızı öneririm.

#2
+3
Lennart Regebro
2011-06-18 23:58:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oldukça uzaktayız, ancak yine de uzaktayken dadımıza ödeme yapalım. Bu gelire bağımlıdır ve aksi takdirde garip gelir. Burada yılda 4 haftalık tatilden çok daha fazla uzakta olduğumuzdan, bazen onunla bir hafta sonra bir saat daha uzun kalmak için anlaşmalar yapıyoruz ve buna benzer şeyler.

#3
  0
Hairy
2011-06-18 12:09:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Onunla ilişkinizi yönetirken olduğu gibi, ödemeye devam etmenin çok iyi bir şey olacağını düşünürdüm. Şahsen, eğer o çok iyi bir dadı olsaydı, zamanını öderdim ve onu iyi hizmetleri için yaptığını ona bildirirdim. Sonunda, çok büyük bir miktar olmayacak ve ilişkinizdeki faydaların buna değeceğinden eminim.

Bu kişinin sorumlu olduğu için siyah beyaz olduğunu sanmıyorum sevdiklerinize bakmak ve bu ilişki iyi olmak zorundadır.

Ancak, bu ülkedeki yarı zamanlı yasaların katı tanımına göre, bu kişiyle bir iş sözleşmeniz yoksa, siz ona ödeme yapma yükümlülüğü yok. Ancak, dediğim gibi, ne yapmak için çalıştığını hatırlayın.

#4
-2
Torben Gundtofte-Bruun
2011-06-18 10:15:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Soru nakit ödemeden bahsettiğinden, bana masanın altında çalışmak gibi geliyor (yani vergi ödememek ve diğer kuralları göz ardı etmek). Eğer durum buysa, o zaman kendi kurallarınızı koyduğunuzu söyleyebilirim. Orijinal sözleşmeniz tatil ücreti hakkında herhangi bir şey söyledi mi? Değilse, hiçbiri dahil edilmez.

Bu nedenle, yalnızca dadı ile iyi ilişkiler sürdürmek için veya bunu gerektiren yasal bir iş sözleşmesi olmadığı için yerine getirilmeyen hizmetler için neden ödeme yapmanız gerektiğini anlamıyorum.

Çoğu ülke yasaları, çalışanlara tatil ödememeye izin vermez, bu nedenle çalışan olup olmadığına bağlıdır. Bazı ülkeler (İsveç gibi), onun tek işvereni olduğunuz sürece dadının bir çalışan olması gerektiğini söylüyor. Elbette, bir sözleşmeniz yoksa ve vergi ödemiyorsanız, işler farklıdır, ancak o zaman boka batmış olabilirsiniz çünkü kanunları çiğniyorsunuz. :-)
Cevabımı güncelledim.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...