Soru:
Matematik öğretmek için hangi oyunlar iyidir?
deworde
2011-06-17 17:29:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir ilkokulda gönüllüyüm. Hevesli olduğumuz şeylerden biri matematiği oyunlar yoluyla öğretmek. İnsanların bunun için iyi bulduğu oyunları arıyorum (öğretmek için tasarlanmış veya yan etki olarak).

Bu çocuklar genellikle toplama, çıkarma, çarpma ve bölmeyi öğrenme aşamasındadır. . Okul (daha iyi bir kelime istemek için) yoksun, bu yüzden bilgisayar erişimi gerektiren bir şey uygun değil. Masa oyunları iyi olur çünkü onları içeri alabilirim.

Bu sorunun http://math.stackexchange.com adresinde daha iyi yerleştirilip yerleştirilmeyeceğini merak ediyorum, ancak oraya uyduğundan emin değilim ([SSS'leri] (http://math.stackexchange.com/faq) öğretmen soruları hakkında net değil).
@TorbenGB, bunun matematik SE için uygun olup olmadığına bakılmaksızın, sitemiz için potansiyel olarak geçerli olduğu için bana çarpıcı geliyor (matematik öğretmek için oyunlar ebeveynler için geçerli bir ilgi konusu gibi görünüyor). Belki de bu durumda çapraz gönderme uygun olacaktır. Ancak, kulağa bir Topluluk Wiki'sinin yapıları gibi geliyor.
[Crossposted] (http://boardgames.stackexchange.com/questions/3923/what-are-some-good-games-for-teaching-maths) (ve kapalı) Board & Card Games'te
Büyürken pek çok matematik oyunu oynadığımı hatırlamıyorum (en azından gruplar halinde değil), ama matematik ve sayılarla ilgili şarkılar söylediğimi hatırlıyorum.
Ne tür bir matematik öğretmeye çalışıyorsun? Sadece basit sayma veya toplama veya daha karmaşık bir şey mi? Oyunları saymanın nGinius tarafından ele alındığını düşünüyorum, ancak farklı bir şey istiyorsanız, neyi başarmaya çalıştığınızı daha fazla açıklayabilir misiniz?
MathEducators SE'de ilgili bir soru var: http://matheducators.stackexchange.com/questions/2462
"Dükkan sahibi" oynamak çarpmalar ve bölmeler için iyidir. Babamla birbirimize ittiğimiz bir arabam vardı - dükkan sahibi ben ve müşteri babam. Eşyaların fiyatına önceden karar verirdik ve sonra babam siparişini sahte parayla bir kağıt parçasına koyardı. Mesela, 10 dolar değerinde X istediğini ve her X'in maliyeti 2 dolar olduğunu söyleseydi, hesaplamayı yapıp ona arabada 5 X göndermem gerekirdi. Çocuk daha ilerledikçe bunu istediğiniz kadar karmaşık hale getirebilirsiniz.
On bir yanıtlar:
#1
+9
nGinius
2011-06-19 00:38:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

En sevdiğim matematik oyunları kart kullanıyor:

  • cribbage (15'e ekleme, 31'e kadar sayma, eşleştirme)
  • snap (eşleştirme)
  • savaş (şundan fazla, az)
  • hesap makinesini yen (bir kişinin hesap makinesi var, diğerinin t, 2 kart açılır; cevabı ilk kişi kazanır, hesap makinesi insanlar arasında değişir)

Ayrıca zar da kullanabilirsiniz. Yahtzee oynamak sayma ve ekleme gerektirir.

Üzgünüz iyi bir oyundur. Daha genç olanlar için, bir sayma ile bir kareyi hareket ettirme arasında ilişki kurmak ve hiçbirini atlamamak önemlidir.

Pop-o-matic Trouble, Üzgünüz gibi başka bir iyi sayma oyunudur. Çocuklar zar atmayı (fırlatmayı) severler.

Bingo'da sayı tanımadan matematik gerçeklerine ve sayı kelimelerini okumaya kadar sonsuz çeşitlilik vardır.

Ayrıca Mancala'dan da hoşlanabilirsiniz., en eski oyunlardan biri.

Bunlardan bazıları iyi, Bela oğlumun saymaya alışması için kullandığım bir sorun. Fare Kapanı'nın yanı sıra, oyundaki yapı açısını da seviyor, ancak herhangi bir zar oyunu saymaya yardımcı oluyor.
#2
+6
Swati
2011-06-18 01:55:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İlkokulda (1-5. sınıflar arasında bir yerde, bu örnek için muhtemelen 3. sınıfta) bir şirketten (veya belki de hükümetten) birinin gelip bize bölünmeyi öğrettiğini hatırlıyorum. Bunu nasıl yaptığı çok güzeldi (zaten ben de öyle düşündüğümde).

Büyük bir salondaydık. 28-30 kişiydik (bu örnek için 30 varsayalım). 30'u 4'e bölmemiz istendi. Bu yüzden, bizden satır başına 4 kişiyle arka arkaya durmamızı istedi.

Bölünmenin cevabının nasıl 30/4 = 7 sıra insan olduğunu gösterdi, geri kalan 2 kişi (sonunda 2 kişi tek başınaydı). Bunu farklı sayılarla denedi (yani 15/8 vb.) - bize bölüm ve bölenin ne olduğunu öğretti. ("Siz x kişi kalan sizsiniz" derdi veya "bölen nedir?" Diye sorardı)

Konu, bize nasıl bölüneceğini öğretmekle ilgili değildi, ama ne zaman bölünüyoruz. Bunu görselleştirmek işleri biraz kolaylaştırdı (zaten benim için). Onlara çarpma kavramlarını da öğretmek için benzer şeyler yapabileceğinizi düşünüyorum.

#3
+3
Paul Cline
2011-06-21 23:27:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir google kitap aramasıyla 'Büyük Çocuk Oyunları Kitabı'nı buldum ve kitapta' matematik 'araması yaptım: goo.gl/e6f25

Bazı örnekler matematikle ilgili çocuk oyunları:

Birkaç tane bulmanız mümkün olabilir benzer aramalara sahip diğer oyunlar.

#4
+3
Marie Hendrix
2011-08-14 01:05:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İşte uygun olacağından şüphelendiğim çeşitli matematik oyunlarının bağlantıları.

http://thematicunits.theteacherscorner.net/math-games.php#activities Çeşitli matematik oyunlarının ayrıntıları için Oluşturulacak Oyunlar bölümüne (çevrimiçi oyunların altında) gidin.

http://www.superteacherworksheets.com/ adresinden belirli bir matematik çalışma sayfası seçin. sol ve isteğe bağlı oyunlar, becerilerin çoğu için görünecektir.

Bu sitelerin her birindeki oyunların çoğu biraz hazırlık gerektirir, ancak kalıplar sağlanmıştır.

Hizmetiniz için sizi takdir ediyorum!

Öğretmenlere yönelik oyunlara iyi bağlantılar.
#5
+1
Paul Cline
2011-06-18 01:42:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Khan Academy, matematik öğrenmek ve öğretmek için mükemmel bir kaynaktır. KA'nın iki bölümü vardır. Mükemmel eğitim videoları ve interaktif uygulama problemleri. Bir hesaba kaydolursanız, birçok oyun özelliğine sahip panodan öğrenme ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Rozetler kazanabilir, enerji [ilerleme] puanları kazanabilir, lider tablolarını kontrol edebilir, vb.

Khan Academy hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu videoları izleyebilirsiniz: TED 2011'de Salman Khan konuşması GEL 2010'da Sal Khan konuşması ve örnek bir video dersi, Çarpma 6: Çoklu Rakamlar

Khan Academy, 1 + 0'dan üniversite matematik ve bilimlerine kadar harika! Talimat, farklı başarılar için puanlar ve rozetler kazandığınız bir oyun katmanına sahiptir. Ayrıca kendi başına ödüllendirici olan ilerlemenizi izlemenizi sağlar. Ve ücretsiz! Şiddetle tavsiye edilir!
Bunun bir OYUN olduğundan emin değilim, ama asıl soru da bu. Daha çok bir plan ve ihtiyacım olan şey için tasarlanmadı. Ayrıca, bir okulda gönüllülük açısından bakıldığında, bilgi işlem erişimi sınırlıdır, bu iyi bir cevap, ancak tamamen farklı bir soru için.
#6
+1
DanBeale
2011-08-13 23:21:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

XFIGURE adında eski bir Windows oyunu var. İpuçlarının basit toplamlar ve cevapların rakamlar olduğu 'bulmaca' bulmacaları oluşturursunuz.

Yazılımı, toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi farklı hesaplama türlerini içerecek şekilde yapılandırabilirsiniz. şey. (2 dakikada kaç saniye? 4 fitte kaç inç?)

Hepsinden iyisi, bulmacayı ve ipuçlarını yazdırabilirsiniz.

İşte bir bağlantı: http://www.sphipps.com/

http://dl.dropbox.com/u/1792694/SPS-Downloads/index.html

Wine ile iyi çalışıyor.

#7
  0
Corvus Melori
2011-06-19 10:18:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Daha kolay Sudoku bulmacaları işe yarayabilir, etrafta birçok üretici var. Sudoku Krallığı http://www.sudokukingdom.com/very-easy-sudoku.php bunlardan biridir.

Bir de Colorku http: // colorku var. com.tr /, ancak muhtemelen lamine edilmiş bir kağıt parçası ve bazı renkli jetonlar veya inşaat kağıdı noktalarıyla kendi versiyonunuzu oluşturabilirsiniz.

#8
  0
deworde
2011-06-20 14:33:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Denemeyi düşündüğüm bir şey, Dungeons and Dragons'ın sadeleştirilmiş bir versiyonu. "Oraya ulaşmak, onları yenmek, ondan kaçmak için kaç dönüş gerekecek" söz konusu olduğunda birçok basit, tekrarlayan toplama ve çıkarma, çarpma ve bölme

#9
  0
user4467
2013-06-25 00:30:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Math Blaster 'ın çocuklar için kaliteli bir çevrimiçi matematik oyunu olduğunu kabul etmeliyim. Çocuklarımın oynamasına izin verdim ve temel aritmetik becerilerinde bazı gelişmeler olduğunu fark ettim. Hanlar akademisi de iyidir, ancak daha büyük çocuklar veya gençler için daha fazladır.

#10
  0
Vicky
2013-06-25 15:46:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Burada bahsedilmeyen, oğlumuz için eğlenceli ve yararlı olan bir çiftimiz var:

Triolet

Nubble (daha önce NumberQuest olarak adlandırılıyordu)

Aksi takdirde, BoardGameGeek'teki Matematik ve Sayı kategorilerinin incelenmesi iyi bir başlangıç ​​olabilir.

#11
-1
Mehran
2013-10-04 00:03:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Clumsy Thief, 3.-4. sınıflar için harika bir oyundur. Çocukların defalarca oynadığı komik bir matematik oyunu. Basit çift haneli toplamayı pekiştirmek için yararlı buldum.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...