Soru:
Yatak ıslatmanın en iyi yolu nedir?
Nicola Davis
2011-05-28 22:06:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yeni yürümeye başlayan çocuğumuz çok fazla yatak ıslatıyor ve olaylarla nasıl başa çıkacağımızdan emin değiliz. Ona bunun için izin vermedik ama ne yapmamız gerektiğinden emin değiliz. Ona izin vermek işleri daha da kötüleştirir mi? Öyleyse, onun bundan kurtulmasını mı beklemeliyiz?

Dört yanıtlar:
#1
+9
HedgeMage
2011-05-29 06:21:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yatak ıslatmayı önlemek için gereken fiziksel gelişim, gün boyunca kuru kalmak için gerektiği kadar çabuk gelmiyor. Bir çocuğun tuvalet eğitimi aldıktan sonra geceleri ıslanması oldukça normaldir. Mayo Clinic, 7 yaşına kadar yatak ıslatmanın endişe konusu olmadığını söylüyor..

Çocuğu henüz fiziksel olarak kontrol edemediği bir şey için azarlamak yapıcı değil. Benim tavsiyem, ona zaman tanımanız ve karışıklıkları en aza indirmek için geceleri pull-up veya benzeri şeyler kullanmanız. Çocuğunuz bu konuda stresli değilse, muhtemelen herhangi bir sorun yaşamadan zaman içinde bundan kurtulacaktır.

Bu konudaki görüşlerin değişeceğinden eminim, ancak çocuklarımızın pediatristi, gece ıslatma yoluyla uyumayı kolaylaştırdığı için, çekmecelerin bir çocuğun mesanesini kontrol etmeyi öğrenmesinin daha uzun süreceğini önerdi. Bununla birlikte, ebeveynleri kesinlikle kolaylaştırır, bu yüzden seçiminizi buna göre yapın.
#2
+1
MichaelF
2011-05-29 07:05:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorun yaşadığımda ve kendim düzeltmek istediğimde her türlü şeyi denedim ama en başarılı olduğum şey yatmadan en az bir saat önce hiç sıvı içmemek oldu. Ayrıca içeride hiçbir şey kalmadığından emin olmak için en az bir kez yatmadan önce tuvalete gittiğimden emin oldum. Amacım, bu durumun gerçekleşmesini önlemekti, ancak o zamanlar muhtemelen ebeveynlerimin yaşadığı boşanma nedeniyle bunu yapıyordum, ancak nedenini asla anlamadım, sadece ıslak yatakta uyanmaktan nefret ediyordum.

Çocuğun hayatında bir miktar stres olabilir, HedgeMage'in dediği gibi gelişimsel olabilir veya başka bir şey olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarla bunu söylemek zor.

Bir süredir gece boyunca kurumasını sağlayan bir çocuk aniden yatağı ıslatmaya başlasaydı, hastalıktan veya stresten şüphelenirdim, ancak OP, çocuğunun ilk başta bu konuda ustalaştığını asla belirtmedi, bu yüzden muhtemelen gelişimsel.
#3
+1
Scott Mitchell
2011-06-02 03:39:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sıvı tüketimini yatmadan önce en az bir saat ile sınırlandırmanın ve tuvaleti yatmadan hemen önce kullanmanın yanı sıra, denemeyi düşünebileceğiniz bir şey şudur:

  • Çocuğunuzu bir saat uyandırın sonra yatağa girip tuvalete gitmesine izin verir (ve sonra yatağına döner)
  • Çocuğunuzu genellikle kalkmadan önce bir saat önce uyandırın banyoya gitmek (ve sonra yatağa dönmek)
Bu yaklaşımda oldukça başarılı oldum. Alarmı çeşitli aralıklarla uyanacak şekilde ayarladım. O andan itibaren bu çoğunlukla mekanik, yürümeye başlayan çocuğu kucakla, onu tuvalete taşı ve "çişini" yapmasına izin ver
#4
  0
Cryst
2011-05-30 16:38:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çocukların ıslanmasının nedeni, mesanelerinin 12 saat boyunca idrarı tutacak kadar büyük olmamasıdır. Bu nedenle, çocuğunuza akşam yemeğinden sonra veya daha iyisi akşam yemeğinde biraz sıvı vermenizi öneririm .Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...