Soru:
Bebeğimin görme yeteneği hakkında endişelenmeli miyim?
babiesRyummy
2011-06-16 15:02:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bebeğim 7 haftalık ve görme yeteneği hakkında bazı endişelerimiz var. İlk doğduğunda gergindik çünkü sık sık her iki gözünü de dışarı çıkarıyordu - sanki biraz zorlanıyordu ve gözleri kafasından fırlıyordu. Yine de bundan büyümüştür (hala büyük gözleri olmasına rağmen :)).

Göz teması kurmadığı için biraz endişeliyiz - her zaman yukarıya bakıyor ve biz onun dikkatini çekmeye çalışırken çoğu zaman yüzümüzün yanı sıra her yere bakıyor. Görünüşe göre sadece etrafta dolaşıyor ve keşfediyor ... Ama çoğu zaman yüzümüzü onunkine koyarız ve başka her yere bakar ve bizi görmemiş gibi davranır. Aynı şey hareketi takip etmek için de geçerlidir. Genellikle ışığa bakıyormuş gibi (ki bunu yapmaktan hoşlanır) ... orada hiç ışık olmasa bile. Yine de, ara sıra göz teması kuruyor veya hareket eden bir nesneyi takip ediyor, ancak tutarlı bir şekilde değil. Aynı zamanda erken bir gülümseyiciydi (yaklaşık 4 hafta), bunun görebileceği anlamına geldiğini varsayıyorum - her zaman gözlerini kilitliyor ve gülümsemeden önce gülümsememizi izliyor.

Endişelenmek için herhangi bir neden var mı yoksa aşırı tepki mi veriyoruz? ?

Bu yaşta çocuklar, örneğin etkinlik matındaki oyuncaklara konsantre olabilmelidir. Endişeleniyorsanız - çocuk doktorunuza sorun: Arkadaşımın oğlunun bu yaşta keşfedilen görme yeteneği ile ilgili bir sorunu olduğu ortaya çıktı.
Küçük bebekler için çatıya bakmanın normal olduğu söylendi. Neye baktıklarını bilmiyorum. :-) Ve uzağı göremezler. Ancak emzirirken annelerin yüzleri ile aynı mesafede olan yüzleri görebilmeli ve bunlara odaklanabilmelidirler. Ama bazıları insanlarla pek ilgilenmiyor. :-) Ancak bir sonraki muayenede doktora / hemşireye sormak iyi bir fikirdir.
bebeğin görme duyusundaki sorunun ne olduğu konusunda beni bilgilendirir misin? Çok benzer semptomları olan 7 haftalık bir kızımız var. Pazartesi günü bir uzmanla görüşüyoruz, ancak o zamana kadar beklemek için 2 günümüz var ... bu çok stresli. Bebeğinizdeki sorunun ne olduğuna biraz ışık tutabilir misiniz? Çok minnettarım Nick
@Nick - yanlış bir şey yoktu, tamamen normal yenidoğan davranışıydı :) Umarım kızınızda da aynı şeyi bulursunuz. Bir uzmana danışmak iyi bir fikirdir (özellikle endişeli iseniz) - genellikle, gözle ilgili sorunları ne kadar erken fark ederseniz düzeltmek o kadar kolay olur.
Iki yanıtlar:
#1
+11
Torben Gundtofte-Bruun
2011-06-16 16:12:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gördüğünüz şey, muhtemelen görme yeteneğinin doğumda tam olarak gelişmemiş olmasıdır, çünkü bildiğimiz kadarıyla doğru görmenin gelişmesi birkaç ay alır.

Başlangıçta, yeni doğanlar gördüklerinin hiçbir anlamı olamıyor. Derinlik algıları olmadığı için her şey iki boyutludur ve sadece yüzlerine çok yakın olan şeyleri gerçekten algılarlar. Ayrıca, koyu / açık kontrastları görmede renklerden çok daha iyidirler (ThinkGeek.com eskiden yüksek kontrastlı bir mobil satardı).

Yenidoğanın görme keskinliği (görme keskinliği) yaklaşık 20/400. Bu, bir göz çizelgesinde yalnızca büyük "E" harfini görmeye eşdeğerdir. Görme, 2 yaşına kadar yavaş yavaş 20 / 20'ye yükselir. Renkli görme doğumda mevcuttur. Yeni doğanlar ilk başta görsel dünyaya pek dikkat etmezler, ancak gözlerinde ışık parladığında normalde yanıp sönerler. 6 ila 8 haftalıkken, bebekler bakışlarını bir nesneye sabitler ve hareketini takip eder. Bir bebeğin gözleri 4 aylık olduğunda (ekip olarak çalışarak) iyi hizalanmalıdır. Gözler hizalı hale geldikçe, üç boyutlu görme gelişir.
( kaynak)

Görme hakkında daha fazla bağlantı:

#2
+1
Corvus Melori
2011-06-22 23:23:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Politikam, eğer bunun için endişeleniyorsam, en azından doktoru aramaya değer. Yeni bir ebeveynsiniz ve daha önce beklemediğiniz veya deneyimlemediğiniz şeyler hakkında endişelenmeye hakkınız var. Sizi ciddiye almayan herhangi bir doktor, bunu yapan bir doktorun lehine terk edilmelidir. Bir doktor için hiçbir soru çok aptalca olmamalı.

Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Doktor çocuğunuzu sizin bildiğiniz gibi tanımaz, diğer aileler çocuğunuzu sizin bildiğiniz gibi tanımaz, arkadaşlarınız çocuğunuzu sizin bildiğiniz gibi tanımaz. Bilinçli zihninizin henüz bir araya getirmemiş olabileceği ayrıntıları toplayan bilinçaltı zihne ebeveyn içgüdülerini yazıyorum. Yanlış bir şey olduğundan şüpheleniyorsanız, haklı olabilirsiniz ve her halükarda, içgüdülerinize göre hareket etmenin, kendinizi kovmaktan ve kendinize olan güveninizi zayıflatmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Hiç kimse İnternet size gerçekten bir sorun olup olmadığını söyleyebilir. TorbenGB'ye, bebeklerin pek fazla görmediği konusunda hemfikir olsam da - ve bebeğimin yeni doğmuşken çok tuhaf yüz ifadeleri vardı - benim tutumum, bir çocuk doktorunun sadece çocuğa yardım etmek için değil, aynı zamanda ebeveyn. Çocuk doktorunuzun size yardım etmesine izin verin. Bunun için oradalar. Daha önce sizinkinden daha tuhaf soruları cevapladılar, güven bana. Bunun yanlış bir şey olmadığı ortaya çıksa bile, gelecek için kendinizi eğittiniz, çocuk doktorunuzun ne kadar iyi olduğunu değerlendirmek için kendinize başka bir veri noktası verdiniz, onunla daha çok bir ilişki kurdunuz, siz ' Kendi içgüdülerinizi geliştirmenize yardımcı oldunuz ve kendinizi rahat hissetmek için ne gerekiyorsa yaptınız ve bebeğinize elinizden geldiğince değer veriyorsunuz.

Bu tür bir cevap çok yararlı / yararlı değil, bu sitedeki hemen hemen her şey bununla cevaplanabilir.
İnternet üzerinden tıp uygulamasından daha uygun tıbbi bakım almada bir ebeveyne destek vermenin daha yararlı ve daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Buradaki pek çok insan tıbbi soruları uygun kimlik bilgileri olmadan yanıtlıyor; onların fikirleri benimkinden daha mı iyi? Bu sitedeki hemen hemen her tıbbi soru benimki gibi bir cevapla YANITLANMALIDIR, çünkü buradaki hiç kimse doğru bir teşhis koymak için gerekli tıbbi geçmişe veya teşhis araçlarına erişemiyor. Aksini yapmak, en iyi ihtimalle samimiyetsiz ve en kötü ihtimalle tehlikeli olmaktır.
Stack Exchange sitelerinin uzmanlık alışverişi için olması gerekiyor, bu sitedeki her soru "bir uzmana sor" ile sonuçlanırsa, sitenin kullanışlılığını azaltacaktır; özellikle burada gerçek uzmanlar varsa, fikirleri sadece İnternet yabancılarının görüşü olarak her zaman göz ardı edildiğinde katılmaktan vazgeçebilirler. Bu sitedeki tavsiyelerin ne ebeveyn içgüdüsünün ne de uygun tıbbi bakımın yerini almaması gerektiğini ve bazen gerçekten bir uzmanın doğrudan gözlemini gerektiren bir durum olduğunu kabul etsem de, bunlar bir istisna olmalı, norm değil.
Kanımca çoğu doktor her şeyi bildiğini düşünüyor ve çoğu zaman parayı akıllarında tutuyorlar (yine çoğu, hepsi değil.) Diğer ebeveynler, sevgi ve deneyimle öğrendiğimiz daha iyi bir rahatlık ve rehberlik kaynağıdır. Hem bir dokümana hem de diğer sevgi dolu endişeli ebeveynlerle dolu bir ağa sorun. Umarım çocuğunuz artık harikadır, bol şanslar <3


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...