Soru:
Yürümeye başlayan çocuğumuzu ödüllendirmek / cezalandırmak için gülen yüz çizelgesi kullanmalı mıyız?
Grzenio
2011-06-16 15:33:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Olası Yineleme:
Başarılı bir "Yıldız Haritası" nasıl çalıştırılır?

Dadımız geldi bugün kızımız için bir çeşit masa yaratma fikrini ortaya attı, kızım iyi davrandığında güneş veya gülen yüz, aksi halde üzgün bir yüz çizecekler. Sonra biz (ebeveynler) kızımızla masayı tartışır, çok sayıda gülen surat olduğunda ona bir çeşit ödül teklif eder ve çok sayıda üzgün yüz olduğunda üzüldüğümüzü anlatırdık.

Mantıklı mı? Bu tür bir yaklaşımın herhangi bir riski var mı?

@TorbenGB, diğer soru çok daha büyük çocuklarla ilgili görünüyor (2'nin aksine 6-8), bu nedenle yanıt bu durumda pek alakalı değil.
İtirazınıza dayanarak soruyu yeniden açtım ve bir yanıt ekledim.
2 yaşındaki çocuğumuzu bu kavramları gerçekten anlayacak hiç bulamadım, belki seninki yeterince ileri ve eğer öyleyse bu harika. Çocuğun gülen yüzlerin ve somurtkan yüzlerin neyi temsil ettiğini anlamasından daha çok endişelenirim.
@MichaelF,'ye katılıyorum, ancak kızımız 18-24mos olduğunda, ses tonlamasını kavradığını düşünüyorum. Onu bir firmanın aksine çok nazik / güler yüzlü bir şekilde "goood giirrl" ile ödüllendirdik, "Hayır, hayır" istemediğimiz eylemler için. Yapması gereken şeyi yapmaya ve kendisi için "İyi kız" (daha çok "Guh Guh" gibi) demeye başladı, bu da bana, tercih edilen eylemi yaptığını anladığını gösterdi. Ses tonu ve dokunma görsel sembollerden daha etkili olabilir mi?
@Hendy "İyi kız" ın * anında * çalıştığı ve dadının kullanabileceği bir şey olduğu için haklı olduğunu düşünüyorum - ama asıl mesele bu değil. Bir dönem boyunca * bir tür rapor veya geri bildirimle * ilgili. Söz konusu gülen yüz çizelgesi, ödüller için "biriktirmek" veya dadıdan ebeveynlere gün sonu raporu için tasarlanmıştır.
@TorbenGB: Ah. Anladım. Acaba renkler ve grafik şekiller yardımcı olur mu? Belki de gözden geçirdikten sonra, belirli bir renkten oluşan uzun bir diziyi işaret etmek için sözlü ipuçları kullanılabilir, böylece o rengin çoğu istenen hedef olarak tıklamaya başlar?
@Hendy, sanki offtopik kayıyormuşsunuz gibi geliyor. Grafik öğelerini tartışmak istiyorsanız, lütfen yeni bir soru açın veya [sohbet odasında konuşun] (http://chat.stackexchange.com/rooms/388/parenting).
* "kızımızla masayı tartışın, çok sayıda gülen surat olduğunda ona bir çeşit ödül teklif edin" * 2 yaşındaki çocuklar bile oldukça zeki olsalar bile, bu onlar için meta * yolu *. Bunun yerine * anında geribildirim * kullanın.
Beş yanıtlar:
#1
+11
user420
2011-06-16 22:35:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Böyle bir sistemle ilgili ciddi çekincelerim olurdu. TorbenGB'nin bahsettiği gibi, dadı ile iletişim kurmanız için yararlı bir araç olabilir, ancak küçük çocuklar olumsuz (veya olumlu) pekiştirmeyi hemen olmayan davranışla ilişkilendirmekte güçlük çekerler. takviyeden önce gelir.

Kızınız, haftanın sonunda (veya hatta günün sonunda) gülen / kaşlarını çatmış yüzlerle ilgili tartışmalarla dadıdan çıkartmaları vermesini isteyen herhangi bir davranış arasında bağlantı kurmakta büyük zorluk çekebilir. (IMO "Büyük zorluk" diyerek bunu hafife alıyorum).

+1 Bu kesinlikle doğru. 2 yaşında, takviye alma pencereniz tipik olarak davranıştan 1-2 dakika sonradır. Bundan sonra işe yaramayacak, nokta. Ek olarak, davranışlardan sonra çok geç (iyi ya da kötü) pekiştirmek aslında * zararlı * olabilir, çünkü davranışların sonuçları olduğunu öğretmek yerine, çocuğa dadıların ve ebeveynlerin tepkilerinin rastgele ve kendi kontrolleri dışında olduğunu öğretir ve davranış üzerinde olumsuz bir etki.
Günün sonunda bir çıkartma işe yaramıyor, ancak OP, dadının hemen gülen yüzünü vereceğini ve ardından ebeveynlerin günün sonunda bunu tartışabileceğini öne sürüyor gibi görünüyor.
#2
+2
Rory Alsop
2011-06-17 16:54:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yerel kreşim çocuklara o gün çok iyiyse bir çıkartma veriyor, ancak 4 yaşında bile toplamı anlamakta zorluk çekebilirler. Yani, iyi bir gün için bir çıkartma almaktan çok mutlular ve çok fazla çıkartma sahibi oldukları gerçeğini anlayabilirler, ancak bunu 4 iyi gün ile sekiz iyi gün arasındaki farka bağlamazlar.

-1 2 yaşındaki bir çocuk "iyi bir günü" anlayamaz. 2 dakika önce ne yaptıklarını anlıyorlar, ancak her türlü günlük ödül / ceza / pekiştirme onlara rastgele görünecektir.
@HedgeMage - bu benim düşüncemdi. 4 yaşında bile iyi bir günle nasıl başa çıktıklarından bahsediyordum :-)
#3
+1
Torben Gundtofte-Bruun
2011-06-16 16:20:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bence aradığınız şey şu: Başarılı bir "Yıldız Haritası" nasıl çalıştırılır? Bu konunun aynı fikirleri ve yönleri kapsadığını düşünüyorum - kuşkusuz iki yaşında olsa da, çocuğunuz hedeflerin oluşturulmasına aktif olarak katılamaz, ancak bence geri kalanı geçerliliğini korur.

Dadınızın fikrinin iki yıllık bir süre için gerçekten etkili olup olmadığından emin değilim -eski ama dadı ve ebeveynler arasında nasıl yararlı bir araç olabileceğini görebiliyorum.

#4
+1
Bryce
2017-08-23 02:01:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu kulağa bir kaçış gibi gelecek ama her çocuğa benzersiz bir şekilde farklı davranmanız gerektiğine inanıyorum. Bazı çocuklar için, hatta çoğu çocuk için çıkartma çizelgeleri işe yaramayabilir, hatta zararlı bile olabilir. Ama sonra mükemmel çözümü olan bir çocuk var.

Deney yapın, ama çok fazla zorlamayın, özellikle. güçlü iradeli çocuklarla. İyi bir işaret olduğunu "eğlenceli" bulurlarsa, sıkıcı görünüyorsa veya bundan dolayı üzülürler veya kafaları karışırsa, başka bir fikre geçin. Nihayetinde ebeveynlik bilimden çok sanattır ...

Oğlumu 4 yaşındayken solunum sorunları nedeniyle bir hafta hastaneye yatırmak zorunda kaldık. İğnelerden ve diğer acı verici işlemlerden korktu ve korkunç bir kargaşa çıkardı. Özellikle kötü bir olaydan sonra hemşire, korkutucu bir şey yapmak zorunda kaldıkları her seferde onu ödüllendirmek için bir çıkartma çizelgesi önerdi. Karım ve ben şüpheliydik ama devam ettik ve oldukça iyi çalıştı. Hatta sonunda prosedürleri dört gözle bekledi ve çizelgesini doldurmaktan gurur duydu.

Diğer davranışsal veya skolastik zorluklarda motivasyon engellerine çarptığımızda benzer sistemleri benimsemeye devam ettik. Onunla makul bir anlaşma yapın, yaparsanız pazarlığın kendisine düşen kısmını sürdürecektir.

Ancak bu onun için işe yarar. Belki gelecekteki bir kapitalisttir, bilmiyorum. Oldukça rekabetçi ve eşyalardaki ilerlemesini ölçmeyi seviyor. Aynı teknikler kız kardeşinde ya da en azından aynı nedenle işe yaramıyor. Onun için ödülleri almaktan çok görevi yapmaktan hoşlanıyor, onu harekete geçiren şey yapma deneyimidir. Oyunları sever ve kazanmaya o kadar da takılmaz. Dahil olma hissine sahip olmak için jeton sistemlerine katılıyor, ancak onun için bir motive edici olarak oldukça yararsız.

Farklı bir çocuk veya farklı bir çocuk olduğunu kolayca hayal edebiliyorum. çocuk ve kardeş veya çocuk ile ebeveynin birleşimi oldukça farklı sonuçlar doğurur.

Ayrıca, çıkartma veya jeton sistemleri yapmanın birkaç farklı yolu vardır ve yine bir yaklaşım bir çocuk için diğerinden daha iyi sonuç verebilir. Deney yapın ve gözlemleyin - ilk "prototipinizi" basit tutun, hatta onu bir oyun gibi ele alın ve çocuğunuzun bunu nasıl yaptığını görün. Oluşturun ve uyarlayın.

#5
  0
Vasanthi
2011-06-16 22:29:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dadının fikrinin temelde iyi olduğunu düşünüyorum. Biraz daha iyi bir yaklaşım, kızınızı gülen yüzler veya mutlu çıkartmalarla iyi davranışlarından dolayı ödüllendirmek ve olumsuz davranışları görmezden gelmek veya üzerinde durmamak olabilir. Çocuklar, olumsuz ya da olumlu fark etmeksizin dikkati sever ve olumsuz davranışları pekiştirmemek genellikle daha akıllıca olur.

-1 Davranıştan bu kadar geçici bir kopukluk yaşayan bir şeyi anlayamayan bir çocuk.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...